Dezvoltarea rapidă a șahului și blitz-ului sau degradarea minții

Pe 30 noiembrie 2016 s-a încheiat meciul Campionatului Mondial de șah dintre Magnus Carlsen și Sergey Karjakin.

Rezultatul meciului este, fără îndoială, influențat de regulile meciului.

Scorul a fost de 6: 6 în 12 jocuri. Apoi s-a jucat o serie de 4 jocuri suplimentare cu un control al timpului de 25 de minute, în care Carlsen a câștigat cu 3: 1.

campionatul mondial de șah dintre Magnus Carlsen și Sergey Karjakin

Se știe că orice sistem, precum și absența sa, este imperfect (acest lucru este dovedit matematic - teorema incompletitudinii lui Gödel). Cu toate acestea, este important și gradul de imperfecțiune.

Jocul accelerat („șah rapid”) face ca abilitatea de gândire a unui jucător de șah să fie mai puțin esențială. Și un joc prea accelerat („blitz”) face ca capacitatea mentală a participanților să fie nesemnificativă, transformând astfel jocul mental, aproximativ vorbind, în prost.

Cunoașterea (pe de rost!) Și rapiditatea generală și lipsa de gândire ca atare fac cei mai importanți factori în obținerea victoriei.

„Blitz” și șah cu ritm normal de joc (3-4 minute pe mișcare) sunt competiții în diferite abilități umane:

• șah - în capacitatea de gândire.
  • „Blitz” - într-un mod complet diferit.

Jucătorilor de șah care au arătat un rezultat egal, să ofere „blitz” pentru a identifica câștigătorul - la fel ca să ofere garduri luptătorilor egali. „Blitz” perverteste grosolan șahul ca pe un joc mental.

Dar scopul șahului ca sport este competiția în puterea gândirii!

A fost o vreme când, în condițiile unui meci de campionat mondial cu egalitate, campioana a rămas aceeași. Acest lucru este mai corect decât pervertirea șahului ca joc mental prin grabă.

Blitz este foarte popular cu noi peste tot și în toate. Calitatea pierde. Politicienii Blitz rezolvă probleme mai complexe decât cele de șah. Și vedem ce fel de soluții sunt acestea....