Drona de marfă ZELATOR-28 pentru victoria Airbus a designerului rus Alexey Medvedev

În aprilie 2016, a avut loc o competiție pentru a crea un concept pentru un vehicul aerian fără pilot din viitor, iar acum compania americană Local Motors împreună cu producătorul european de aeronave Airbus și-au rezumat rezultatele. Palma din categoria premiului principal a fost câștigată de Alexei Medvedev, un designer rus din Omsk. El a fost cel care a reușit să ocupe primul loc în competiție, pentru care a prezentat conceptul de dronă de încărcare Zelator-28 la decolare și aterizare verticale.

Dispozitivul a fost dezvoltat în conformitate cu o schemă mixtă a unei aeronave cu o elice împingătoare și un quadrocopter. Aripa vehiculului are o structură în formă de V și două grinzi sunt așezate sub coturile rădăcinii sale. Sfaturile lor sunt echipate cu motoare electrice cu elice.

Dispunerea dronului de marfă Zelator 28

Drona, folosind elice situate sub aripi, este capabilă să decoleze și să aterizeze în poziție verticală. Fiecare dintre motoare este capabil să livreze 11 kilograme de tracțiune. O elice împingătoare situată în secțiunea cozii este proiectată să fie responsabilă pentru zborul în poziție orizontală. La o viteză de 3900 rpm, cuplul motoarelor este de 4000 Newton metri.

Părți ale dronului de marfă Zelator 28

Zelator-28, conform proiectului, are următoarele caracteristici:

1. Lungime 2,3 metri.
  2. Înălțimea dronei pe unitatea de coadă - 0,8 metri.
  3. Anvergura - 4,3 metri.

Dezvoltatorul intenționează să echipeze Zelator-28 cu un compartiment de marfă detașabil. Poate că peste câțiva ani vom cumpăra bilete de avion (www.airlife.ua) pentru zboruri cu autobuze aeriene fără pilot și vom trimite bagajele cu drone de marfă ale viitorului Alexei Medvedev.

Zelator 28 - drona de marfă a lui Alexey Medvedev

Potrivit evaluării câștigătorului competiției, consumul de energie al motoarelor în modul de zbor orizontal de croazieră va fi de 1 kilowat, iar în modul hover va fi de 7 kilowați.

Schema unei drone de marfă Zelator 28

Pentru alimentarea sistemelor și motoarelor de la bord, se propune utilizarea unei baterii Kokam nichel-mangano-cobalt. Bateria va fi, de asemenea, formată din 12 celule, tensiunea sa va fi egală cu valoarea de 44,4 volți.

Zelator 28 - dronă de marfă pentru Airbus

Un onorabil loc secund în categoria premiului principal a fost câștigat de un american sub pseudonimul Harvest Zhang. Pentru evaluarea juriului, concurentul a prezentat drona Volans, care în designul său este similar cu câștigătorul concursului - Zelator-28.

Drona de marfă Zelator 28 în competiția Airbus

Dar Volans diferă prin faptul că are o aripă dreaptă. Germanul Dominik Finger a câștigat locul 3 în competiție, unde a prezentat drona Minerva, realizată după o schemă cu două fascicule cu 4 elice la capetele grinzilor.

Dronă concept Zelator 28 pentru Airbus

Câștigătorii competiției, care au împărțit primele trei locuri, nu au rămas fără premii. Rusul cu Zelator-28 pentru locul 1 a primit o recompensă în numerar de 50.000 de dolari. Americanul, care a primit locul 2 pentru drona Volans, a „luat” 20.000 din fondul de premiere. Concurentul german care a ocupat locul 3 a primit 10.000 de dolari pentru Minerva.

Drona de marfă Zelator 28 în zbor

În plus, cei trei câștigători au primit un al doilea cadou, nu mai puțin plăcut - o excursie la Farnborough Air Show, plătită integral de organizatorii competiției.